• avocat
  • scriitor
  • publicist

Icoane înflorate...

        Marcel îmi aduce aminte că au înnebunit pomii la Islaz și îmi trimite  niște fotografii cu icoane înflorate. Mă închin fiecărui sfânt surprins de prietenul meu. Și Sfântului Moșmon, și Sfântului Cireș, și Sfântului Prun, și Sfântului Măr, și Sfântului Piersic din singura biserică  pe care o venerez – Biserica Primăvară. Le-aș cere acestor apostoli de-o frumusețe serenisimă să încremenească timpul la ceasul pomului în floare, iar pe om să-l ierte de bătrânețe…

Va puteți abona la articole prin e-mail:

Citeste si...

23 iunie, 2026

Marcel îmi aduce aminte că au înnebunit pomii la Islaz și îmi trimite niște fotografii cu icoane în

21 iunie, 2026

Marcel îmi aduce aminte că au înnebunit pomii la Islaz și îmi trimite niște fotografii cu icoane în

1 iunie, 2026

Marcel îmi aduce aminte că au înnebunit pomii la Islaz și îmi trimite niște fotografii cu icoane în

Articole similare

Din nou prin Moldova de Sus (2)
VIZUALIZARI
Din nou prin Moldova de Sus (1)
VIZUALIZARI
Copiilor noștri
VIZUALIZARI
În mai la Islaz
VIZUALIZARI
Pictorul Aurel Gîrjoabă, din nou la Turnu Măgurele
VIZUALIZARI
Iosif Boda, in memoriam
VIZUALIZARI
Adunate dintr-o carte 
VIZUALIZARI
Eu, cinefilul de altădată
VIZUALIZARI
„Conacul Secuiesc” de la Colțești-Rimetea    (2)
VIZUALIZARI
„Conacul Secuiesc” de la Colțești-Rimetea (1)
VIZUALIZARI